Penktadienis, 19 liepos, 2024
PradžiaĮVAIRŪSKauno miesto savivaldybė Ramybės parko prieigas Aleksandro Jogailaičio skulptūra

Kauno miesto savivaldybė Ramybės parko prieigas Aleksandro Jogailaičio skulptūra


Miesto galerija po atviru dangumi gavo išskirtinio akcento. Ties Vytauto prospekto ir Miško gatvės sandūra kyla Ukrainos skulptorių sukurtas monumentas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Aleksandrui Jogailaičiui įamžinti. Tai mecenato Prano Kiznio fondo dovana Kaunui. Ukrainiečių kūrinys bus oficialiai atidengtas liepos 15-ąją, minint jungtinės Lietuvos ir Lenkijos kariuomenės pergalę Žalgirio mūšyje.

Kūrinys su istorine verte

Bronzinės istorinės asmenybės skulptūrą Ukrainos sostinėje Kyjive išliejo skulptoriai Olesius Sydorukas ir Borisas Krylovas, sukūrę dešimties darbų gimtinėje ir įvairiuose Europos miestuose. Vienas jų – Vyčio skulptūra „Laisvės karys“ prie Kauno pilies – jau seniai pelnė kauniečių ir miesto svečių simpatijas. Skulptoriai neslepia, – Lietuva jiems tapo antra tėvyne.

„Nuo idėjos iki paminklo pastato praėjo beveik dveji metai. Tiek laiko Ukraina kovoja su Maskvos okupantais. Dirbti tokiomis sąlygomis labai sunku. Nuolatinis apšaudymas, elektros energijos tiekimo nutraukimas ir gyventojų psichologinė bei moralinė būklė neleido greitai įgyvendinti projektą. Tačiau, mano nuomone, šis darbas tapo dar labiau ir įgavo daugiau prasmę.

Su lietuviais labai panašų mentalitetą, artimas tradicijas ir kultūrą. Turėjome bendrus karalius ir kunigaikščius. Savo darbui skiriame daug dėmesio, visada ir labai studijuojame nagrinėjamą temą, bendradarbiaujame su autoritetingais istorikais ir specialistais. Dėl mūsų darbų turi ir istorinę vertę“, – pasakoja vienos skulptūros autorių O. Sydorukas.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio skulptūrą Kaunui padovanojo Prano Kiznio fondas. Vietą jai praėjusių metų pabaigoje išrinko patys kauniečiai. Tąkart internetinėje apklausoje iš 1,3 tūkst. respondentų daugiau kaip pusė balsavo už Ramybės parko prieigas Miško gatvės ašyje.

Naujoji skulptūra jau pradėta montuoti ant paruošto pagrindo. 3 tonų ir daugiau kaip 5 metrų aukščio paminklas planuojama oficialiai pristatyti Žalgirio mūšio dieną – liepos 15-ąją. 1410 metais junginėje Lietuvos ir Lenkijos kariuomenę į pergalę prieš Kryžiuočių ordiną vedė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas ir Lenkijos karalius Jogaila.

„Kiekviena tauta privalo žinoti savo istoriją ir turi ją gerbti. Tokie simboliai stiprinant istorinę atmintį. Skulptoriai įdėjo daug laiko, pastangų. Tikiu, kad jų darbo atpirkimas dėmesys ir ši vieta prie Ramybės parko taps gyvesnė“, – sako Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Sudėtingas inžinerinis statinys

Skulptorius O. Sydorukas pripažįsta, kad kunigaikščio paminklas buvo sudėtingesnė užduotis nei 2018 m. Kaunui sukurtas „Laisvės karys“.

„Aleksandro Jogailaičio paminklas, visų pirma, yra labai sudėtingas inžinerinis statinys. Pagrindinės užduotis – sumaniai ir įdomiai išdėstyti visos detalės. Istorinė figūra reikalauja daugybės Aleksandro elementų, kurie gali papasakoti šios legendinės asmenybės istoriją.

Kunigaikščio apsiaustas suteikia kompozicijai įdomumo ir universalumo. Tokio nesu matęs niekur kitur pasaulyje. Techniškai tai labai sudėtinga, tačiau suteikia kompozicijų dinamiškumą ir originalų siluetą. Apsiaustą pučiantis Baltijos vėjas pabrėžia jo meilę Lietuvai. Ne mažiau iššūkių kėlė ir šarvai. Jų dydis skiriasi nuo šių žmonių, o perkėlus ant didesnio dydžio figūros niuansai tampa pastebimesni. Norint, kad šios problemos atrodytų natūraliai, tenka ilgai eksperimentuoti ir ieškoti tinkamo sprendimo“, – apie proceso eigą pasakojo O. Sydorukas.

Istorikų teigimu, Aleksandras Jogailaitis XV a. pabaigoje – XVI a. įnešė reikšmingumą pokyčių pradžioje puoselėjant valstybingumą, išsaugant ir įtvirtinant lietuvių kalbą.

Istoriniuose šaltiniuose minimas jo rūpestis Kauno parapija bei Kauno šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika. Jo tėvas, LDK valdovas Kazimieras Jogailaitis, Kaunui yra suteikęs vieną seniausių privilegijų, kuria patvirtino ir praplėtė miesto teises.

Ypatinga vieta ir simbolinė reikšmė

Prieš visus darbus Ramybės parko prieigose prie Vytauto prospekto atlikti archeologinius tyrimus. Archeologai paminklo statymo vietoje palaikų nerado. Archeologų kasinėjimai leido patikslinti senųjų kapinių ribą – paaiškėjo, kad Jogailaičio skulptūra statoma ne kapinių teritorijoje. Bu palaidojimai archeologų rasti gretimoje teritorijoje, kurioje statybos darbai neveikdomi.

Ukrainiečių kūrinys papildys čia pat esančius kitus istorinius paminklus. Pavyzdžiui, kitapus Vytauto prospekto, priešais skulptūros vietą stovi vienoiausių tarpukario architektų Edmundo Alfonso Fryko suprojektuota pirmoji privati ​​lenkų žymų gimnazija (dabar – Kauno S. Dariaus ir S. Girėno gimnazija). Parką puošia ir paminklas žuvusiems už Tėvynę atminti, memorialai 1941 m. sukilėliams, pokario partizanams, laisvės kovotojams.

Simboliška ir tai, kad paminklas įkurdintas būtent Vytauto prospekte. Mažai kas žino, kad kunigaikščiui Aleksandrui suteiktas taip pagerbiant jo senelio Jogailos pusbrolį, mat krikštydamasis Vytautas Didysis buvo priėmęs krikščionišką Aleksandro vardu.

Ramybės parke prieš šešerius metus sutvarkyti takai, įrengtas apšvietimas. Pastaraisiais metais atnaujinti ir suolai bei kiti mažosios architektūros elementai. Ši miesto erdvė tapo patrauklesnė ir dažniausiai lankoma kauniečių.

Ryšių su visuomene skyriaus informacijaSource link

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Most Popular

Recent Comments

Draugai: - Marketingo agentūra - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - VeidoskaitaTeniso treniruotės -