Pirmadienis, 15 balandžio, 2024
PradžiaĮVAIRŪSMarijampolėje pagerbtas laisvės kovotojo Antano Lukšos atminimas

Marijampolėje pagerbtas laisvės kovotojo Antano Lukšos atminimas

Marijampolėje pagerbtas laisvės kovotojo Antano Lukšos atminimas – pristatytas filmas ir paroda. Pasitinkant  Vasario 16-ąją – Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną,  Marijampolės Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejus svetingai pakvietė į renginius, skirtus pagerbti legendinio   Lietuvos laisvės kovotojo Antano  Lukšos atminimą.

„Neužmirškime savo didvyrių, būkime verti jų“ – įžanginiame žodyje susirinkusius paragino Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus vyresnioji muziejininkė Dalė Naujalienė. Ji  pakvietė  tylos minute pagerbti Lietuvos laisvės gynėjų Antano, Juozo,  Stasio, Jurgio, Vinco,  Lukšų, bei jų tėvų  Simono ir Onos Vilkaitės-Lukšienės, atminimą. Šios muziejininkės iniciatyva Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus darbuotojai gėles, skirtas Antano Lukšos atminimui, padėjo  prie paminklo „Tauro apygardos partizanams“.

Renginyje dalyvavo Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis, Laisvės kovotojo Antano Lukšos sūnus Kęstutis Lukša ir dukra Dalia Lukšaitė-Maciukevičienė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė, dokumentinio filmo „Antanas Lukša. Brolio pažadas” autorė, žurnalistė Rūta Sinkevičienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Marijampolės skyriaus pirmininkas Rolandas Raibikis ir gausus būrys marijampoliečių, kuriems svarbu prisiminti  kovojusius už Lietuvos  laisvę.

Marijampolės krašto visuomenei  pristatytas dokumentinis filmas, kuriame pasakojama ne vien apie Antaną Lukšą, garsaus partizano Juozo Lukšos-Daumanto brolį, bet ir apie to meto istorinius įvykius bei  visos Lietuvos  likimą.  Apie filmo kūrimą pasakojo  dokumentinio filmo kūrėja Rūta Sinkevičienė, prisiminimais pasidalino ir A. Lukšos artimieji. Filme  daug įdomių istorinių kadrų, pasakojančių  apie keturių sūnų mamą Oną Lukšienę, kuri, neradusi „enkavėdistų“ nužudyto ir miestelio aikštėje numesto sūnaus, nuo grindinio surinko pralietą nukankintųjų kraują, susirišo į terbelę ir palaidojo garbingoje vietoje. Tai ne vien simbolis, o įrodymas, kaip paprastas žmogus išgyveno ne tik dėl savo vaikų partizanų, bet ir dėl visos okupuotos Lietuvos.

Po filmo peržiūros Marijampolės krašto muziejaus „Salėračio” galerijoje  buvo atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojų parengta edukacinė-kilnojama paroda „Laikom frontą!”. Parodą, kurioje pasakojama A. Lukšos gyvenimo istorija, pristatė Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė R. Driaučiūnaitė.  Paroda taip pat papildyta originaliais eksponatais iš Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkinių, kuriuose eksponatai, įrodantys, kokia stipri buvo kovojusiųjų už Lietuvos laisvę dvasia ir kokius išgyvenimus patyrė jie ir jų artimieji savo gyvenimo kelyje kovodami už savo  tėvynės ir tautos laisvę .

Paroda „Laikom frontą!” muziejuje bus eksponuojama iki kovo 15 d.

Parodą pristato R.Driaučiūnaitė

Dokumentinį filmą „Antanas Lukša. Brolio pažadas“ 2024 m. vasario 16 dieną 17. 40 min. parodė Marijampolės televizija.

Filmo autorė R.Sinkevičienė

Nuotraukos Marijampolės krašto ir Prezidento K.Griniaus muziejaus darbuotojų ir Laimutės  Kraukšlienės

The post Marijampolėje pagerbtas laisvės kovotojo Antano Lukšos atminimas appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Most Popular

Recent Comments