Ketvirtadienis, 25 liepos, 2024
PradžiaAUTONumatytos kompensacijos nušalusiems sodams – per mažos

Numatytos kompensacijos nušalusiems sodams – per mažos

Ūkininkams, kurių sodai ir uogynai nukentėjo nuo šių metų pavasario šalnų ir vasaros sausros, bus kompensuojama 60 proc. nuostolių – tam ketinama išdalinti 2,1 mln. eurų. Tai numatyta šią savaitę žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko pasirašytose paramos taisyklėse.

„Pareiškėjams kompensuojama 60 proc. apskaičiuotų nuostolių sumos“, – rašoma dokumente.

Tačiau jei prašoma parama viršys numatytą sumą, ji kiekvienam ūkininkui proporcingai bus mažinama.

Verslinių sodų savininkams tokios kompensacijos atrodo per mažos – jie teigia nuskynę tik apie trečdalį derliaus ir norėtų gauti bent 80 proc. kompensacijas. Tuo metu dalis smulkiųjų sodininkų paramos net nesikreips – nesitikėjo kompensacijų, todėl šalnų apkandžiotų medžių nefiksavo.

86 uogų augintojus vienijančios Lietuvos uogų augintojų asociacijos vadovas Tautvydas Gurskas BNS teigė, kad kompensavimo tvarka asociaciją tenkina.

Tuo metu 38 augintojus, turinčius apie 2 tūkst. hektarų vaismedžių, vienijančios Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ vadovė Vitalija Kuliešienė pabrėžė, kad tokios paramos neužteks.

Pasak jos, į paramos schemą įtraukti ir versliniai sodai, ir tie, kurių obuoliais prekiaujama turguje, be to, ministerijos buvo prašoma paramos „lubas“ fiksuoti ties 80 proc. bei jos neišdalinti visiems vienodai, nes sektorius labai skirtingas. 

„Versliniai sodai iš derliaus gyvena, moka visus mokesčius, o smulkūs sodininkai išsiparduoda turguose“, – aiškino V. Kuliešienė.

Pasak jos, šiemet obuolių augintojai gavo apie 25-30 proc. trejų metų vidutinio derliaus.

„Esame labai nukentėję, ypač kai kurie regionai, pavyzdžiui, Pasvalio, Biržų, Panevėžio. Žiūrint į vienas veisles atrodė, kad yra obuolių, bet kai dabar suskynėm, išrūšiavom, pamatėme, kad gavome tik trečdalį derliaus ar 25 proc. O kiti, Anykščių regione gavo daugiau“, – teigė ji. 

Verslininkė mano, kad lietuviškų obuolių truks: „Saugyklose pridėta mažai“.

17 hektarų sodų su brolio šeima turintis Ričardas Pamparas iš Joniškio rajono BNS teigė dėl paramos nesikreipsiantis, nes neturi įrodymų, kad pavasarį šalnos apkandžiojo obelų žiedus.

„Nebuvome nieko užfiksavę, nefotografavome, galvojome, kad niekas nieko nekompensuos, nes anksčiau jokios paramos niekas nedavė. O galų gale rugpjūtį, kai ėjo audra per Žagarę, dar ledai sudaužė“, – sakė R. Pamparas.

„Dabar tokią žieminę veislę skynėm, du trečdalius teko išmesti nuo medžių, nes jie sudaužyti ledukų. Vienas sodas ypač nukentėjo, tik trečdalį tenuskynėme“, – pridūrė sodininkas.

Į paramą pretenduosiantys ūkininkai turi būti deklaravę arba pradėję deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir pasėlius bent vienerius metus 2020-2023 metais.

Galerijos


 • 599-oji karo Ukrainoje diena

  599-oji karo Ukrainoje diena…


 • LKL: Kauno „Žalgiris“ ir Jonavos „CBet“

  LKL: Kauno „Žalgiris“ ir …


 • „Žalgirio“ arenoje ATB ir Dynoro pakerėjo Lietuvą

  „Žalgirio“ arenoje ATB ir…


 • 598-oji karo Ukrainoje diena

  598-oji karo Ukrainoje diena…


 • Kiemo galerijos gimtadienis

  Kiemo galerijos gimtadienis…


 • Talka VIII forte

  Talka VIII forte…


 • Eurolyga: Kauno „Žalgiris“ – Belgrado „Crvena Zvezda“ 79:74

  Eurolyga: Kauno „Žalgiris…


 • 597-oji karo Ukrainoje diena

  597-oji karo Ukrainoje diena…


 • Profesinių sąjungų protestas Vilniuje

  Profesinių sąjungų protest…


 • Festivalis „Nepatogus kinas“

  Festivalis „Nepatogus kinas…

Daugiau straipsnių

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments

Draugai: - Marketingo agentūra - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - VeidoskaitaTeniso treniruotės -