Šeštadienis, 9 gruodžio, 2023
PradžiaVerslasPertvarkius socialines įmones, darbo neteko per ketvirtadalį jose dirbusių neįgaliųjų

Pertvarkius socialines įmones, darbo neteko per ketvirtadalį jose dirbusių neįgaliųjų

Šiemet pertvarkius socialines įmones, maždaug ketvirtadalis buvusių jų darbuotojų – 1156 žmonės su negalia – buvo atleisti.

Užimtumo tarnybos Priemonių įgyvendinimo organizavimo skyriaus vedėjos Vaidos Kamandulienės teigimu, nuo sausio iki lapkričio atleista 29 proc. 2022 metų pabaigoje dirbusių tokių darbuotojų.  

„Didžiausią atleidimų iš buvusių socialinių įmonių skaičių turėjome metų pradžioje, sausio mėnesį, tada atleista daugiau nei 150 darbuotojų ir taip pat birželį – 234, kai pasibaigė įdarbinimo subsidijuojant priemonės taikymas lengviausią negalią turintiems darbuotojus, kurių darbingumas siekia 45–55 procentus“, – Seimo Neįgaliųjų teisių komisijoje šią savaitę teigė V. Kamandulienė.

„Šie skaičiai pailiustruoja, kad tai faktas, kad kai kurios buvusios socialinės įmonės darbuotojus atleido po statuso turėjimo pabaigos, nes, matyt, socialinės įmonės dažniau neįgaliųjų skaičių išlaikė dėl statuso turėjimo, tai nebūtinai buvo susiję su socialine atsakomybe“, – pridūrė Užimtumo tarnybos atstovė.

Pasak jos, daugiausia taip pasielgė valymo paslaugų įmonės: „Jos atleido ženklų darbuotojų skaičių“.

V. Kamandulienės teigimu, lapkričio 1 dieną bedarbio statusą turėjo 11,37 tūkst. gyventojų su negalia – 800 (7,4 proc.) daugiau negu pernai tuo pačiu metu, bet 2,7 tūkst. (19,3 proc.) mažiau nei prieš dvejus metus. Iš jų 2,8 tūkst., arba 24,7 proc. žmonių yra ilgalaikiai bedarbiai.  

V. Kamandulienė sako, kad bedarbių, turinčių negalią, skaičius šiemet yra didžiausias per pastaruosius 10 metų. 

„Greičiausiai tam įtakos visgi galėjo turėti atleidimai, vykę nuo sausio, iš buvusių socialinių įmonių“, – komisijoje tvirtino tarnybos atstovė. 

Kita priežastis – aktyvesnis neįgaliųjų bedarbių bandymas susirasti darbą. Kas antras toks žmogus yra vyresnis nei 55 metų, kas ketvirtas – be profesinio pasirengimo kas penktas – ilgalaikis bedarbis.

2020 metais Užimtumo tarnyboje buvo registruotas rekordinis neįgalių bedarbių skaičius – 17,696 tūkst. 

Šie skaičiai pailiustruoja, kad tai faktas, kad kai kurios buvusios socialinės įmonės darbuotojus atleido po statuso turėjimo pabaigos, nes, matyt, socialinės įmonės dažniau neįgaliųjų skaičių išlaikė dėl statuso turėjimo, tai nebūtinai buvo susiję su socialine atsakomybe.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo rinkos grupės patarėja Daiva Liugienė sako, kad darbo neturinčių neįgaliųjų mažėja, nes apskritai mažėja tokių asmenų.

„Ta tendencija būtų kaip ir nelabai gera, bet jeigu žiūrėtume, kokia dalis darbingo amžiaus žmonių su negalia dirba, įsidarbinimo lygis išlieka stabilus. Natūralu, kad mažėjant bendram žmonių su negalia skaičiui, mažėja ir dirbančiųjų dalis“, – sakė ministerijos atstovė.    

Pernai darbą turėjo 44,5 tūkst. neįgaliųjų, arba 31,1 proc. darbingų neįgalių žmonių – 0,3 proc. daugiau nei užpernai. 

D. Liugienės teigimu, po profesinės reabilitacijos, kurios metu vertinami neįgaliųjų profesiniai gebėjimai, vyksta jų mokymas, apie 80 proc. žmonių per šešis mėnesius įsilieja į darbo rinką

„Daugiau kaip pusę tų žmonių yra pradėję individualią veiklą, tačiau po metų jų labai ryškiai sumažėja“, – teigė D. Liugienė.

Seimas 2022 metų liepą patvirtino neįgaliųjų įdarbinimo pertvarką – panaikino socialinių įmonių statusą ir privilegijas, visoms įmonėms, įdarbinančioms žmones su negalia, leido pretenduoti į valstybės pagalbos krepšelį, pradedant darbo užmokesčio subsidijomis, baigiant įteisinamu darbo asistentu, darbinės aplinkos pritaikymu, darbo užmokesčio subsidija ir kitais būtinais dalykais.  

Seimas nustatė, kad vidutinio neįgalumo – 30–40 proc. darbingumo – žmones įdarbinusiems darbdaviams iš valstybės biudžeto 60 proc. jų atlyginimo dydžio subsidija mokama trejus metus. Sunkiausią negalią turintiems – iki 25 proc. darbingiems žmonėms – neterminuotai ir siekia 75 proc. algos. Šešis mėnesius subsidija skiriama lengvą negalią turintiems ir 40–55 proc. darbingiems gyventojams. Jų darbdaviui iš biudžeto dengiama 50 proc. darbo užmokesčio.  

Galerijos


 • Kalėdinės dekoracijos papuošė Kauną

  Kalėdinės dekoracijos papuo…


 • Pasiruošimas Kalėdoms

  Pasiruošimas Kalėdoms…


 • Studentų eisena Vilniuje

  Studentų eisena Vilniuje…


 • Trakų pilyje rastas į sprogmenį panašus daiktas

  Trakų pilyje rastas į sprogm…


 • Prie Seimo – protestas dėl plynųjų miškų kirtimų

  Prie Seimo – protestas dėl …


 • Visuomenei atveriamos pakrantės prie Gulbinų kvartalo

  Visuomenei atveriamos pakrant…


 • D. Dargio dokumentinio serialo „Remyga. Nematytas čempiono gyvenimas“ premjera

  D. Dargio dokumentinio serialo…


 • Paramos fondo „Rugutė“ baigiamasis renginys

  Paramos fondo „Rugutė“ ba…


 • Rotušės aikštėje pradeda kilti Kalėdų eglė

  Rotušės aikštėje pradeda k…


 • Kalėdų Senelių sąskrydis Vilniuje

  Kalėdų Senelių sąskrydis V…

25


 • Antrojo jūros vėjo parko vystytojui siūloma pailginti leidimų terminus

  Antrojo jūros vėjo parko vystytojui siūloma pailginti leidimų terminus

  Vėjo parkų Baltijos jūroje konkursus Lietuvoje organizuojanti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) siūlo pailginti laiką, per kurį vystytojai turėtų gauti leidimus statybai ir elektros gamybai, kartu  numatant force majeure aplinkybes…

  1


 • R. Pocius: dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais

  R. Pocius: dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais

  Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) sprendžiant dėl kitų metų pirmojo pusmečio elektros ir gamtinių dujų tarifų, dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais, sako reguliuotojo vadovas Renatas Pocius. Pasak jo, kainos tiek t…

  5


 • Radioaktyvias atliekas iš Maišiagalos į IAE tikimasi išvežti iki šių metų pabaigos

  Radioaktyvias atliekas iš Maišiagalos į IAE tikimasi išvežti iki šių metų pabaigos

  Radioaktyvias atliekas iš likviduojamos Maišiagalos saugyklos Širvintų rajone į Ignalinos atominės elektrinės (IAE) saugyklas planuojama išvežti iki šių metų pabaigos, sako įmonės vadovas Linas Baužys.


 • Siuntų laukimas: tarp džiaugsmo ir nevilties

  Siuntų laukimas: tarp džiaugsmo ir nevilties

  Nesklandumų, nesusikalbėjimo siuntų laukiantys klientai patiria ir štilio metu. Kaip siuntų tarnyboms sekasi ruoštis šiųmečiam, tikėtina, kaip niekad intensyviam kalėdiniam laikotarpiui?

  3


 • A. Armonaitė su Pietų Korėjos farmacijos įmone aptarė investicijas gyvybės mokslų srityje

  A. Armonaitė su Pietų Korėjos farmacijos įmone aptarė investicijas gyvybės mokslų srityje

  Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė Vilniuje susitiko su vienos didžiausių Pietų Korėjos farmacijos įmonių „SK Biopharmaceuticals“ vadovu Lee Dong Hoonu (Li Dong Hunu) aptarti tolesnio

 • Ankstesnis straipsnis
  Kitas straipsnis
  admin
  RELATED ARTICLES

  Most Popular

  Recent Comments