Sekmadienis, 14 liepos, 2024
PradžiaAUTOTyrimas: gyventojai vis dar taupo per mažai, o pasirinktos taupymo priemonės nėra...

Tyrimas: gyventojai vis dar taupo per mažai, o pasirinktos taupymo priemonės nėra efektyvios • Teksto dydis:
 • Spausdinti

Rugsėjo mėnesį atlikta gyventojų apklausa atskleidė, jog daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų grynųjų pinigų laikymą namuose vis dar laiko vienu geriausiu savo santaupų išsaugojimo būdu, rašoma pranešime.

Skelbiama, kad išanalizavus „Spinter tyrimai“ pateiktus duomenis paaiškėjo, jog palyginus su metų pradžia, šalies gyventojai pamažu pradeda labiau taupyti, tačiau iš esmės nėra linkę keisti savo taupymo įpročių.

21 proc. tyrimo dalyvių nurodė, jog yra visiškai nelinkę keisti esamų taupymo įpročių, 72 proc. tvirtino, jog yra neapsisprendę šiuo klausimu, tuo tarpu 7 proc. teigė, jog labai norėtų keisti savo taupymo įpročius.

Apklausa parodė, kad populiariausiu santaupų saugojimo būdu tautiečiai tebelaiko grynųjų pinigų laikymą namuose. Tokį taupymo būdą nurodė net 38 proc. apklaustųjų.

36 proc. respondentų geriausias taupymo modelis  –  atskira banko sąskaita, 25 proc. – terminuotieji indėliai, 24 proc. – pensijų fondai, 21 proc. – taupomoji sąskaita, 15 proc. – gyvybės draudimas, 12 proc. – investiciniai fondai. Tuo tarpu 7 proc. apklaustųjų nurodė, kad santaupų neturi, atskleidžia apklausa.

Pasak V. Bernatavičiaus, nors laikyti šiek tiek pinigų namuose nenumatytiems atvejams yra normalu, vis dėl to taip elgtis su visomis savo turimomis santaupomis tikrai nėra gera mintis.

Eksperto teigimu, namuose ar banko sąskaitoje laikomi pinigai dėl infliacijos ilgainiui nuvertėja. Tad lėšas, kurių artimiausiu metu neprireiks, būtų galima saugiai laikyti terminuotame indėlyje arba taupomojoje sąskaitoje ir taip auginti santaupas.

Todėl tie vis dar gajūs įpročiai visus pinigus laikyti einamojoje sąskaitoje sunkiai, bet keičiasi, o žmonės iš finansinio išprusimo gauna apčiuopiamą naudą.

Tyrimas atskleidė, jog apie penktadalis (21 proc.) šalies gyventojų turi santaupų padengti 1–2 mėnesių išlaidoms. Taip dažniau teigė moterys ir jaunesni apklaustieji. 17 proc. atsakė jog turėtų pinigų 3–4 mėnesių išlaidoms. Tą nurodė didesnių pajamų respondentai.

15 proc. teigė, jog turimų santaupų jiems pakaktų 5–6 mėnesių išlaidoms. Apie tai dažniau užsiminė aukštąjį išsilavinimą turintys tyrimo dalyviai ir didmiesčių gyventojai. 27 proc. apklaustųjų aiškino, jog turi lėšų daugiau nei 6 mėnesių išlaidoms. Taip teigė vyresni vyrai bei turintys didesnių pajamų apklaustieji. 20 proc. apklaustųjų nurodė, kad santaupų apskritai neturi.

Apklausa taip pat parodė, jog metų bėgyje augo namų ūkių santaupoms atidedamų pajamų dalis, o gyventojai nors ir po truputį, bet pradeda taupyti. Pavyzdžiui, palyginus šių metų sausį su rugsėju visai netaupančių sumažėjo net 5 proc. punktais – iki 21 proc., ir beveik tiek pat padaugėjo tų, kurie santaupoms atideda mažiau nei po 5 proc. namų ūkio biudžeto. Tokių gyventojų yra 27 proc.

Be to, tyrimas atskleidė ir tai, kad per 9 mėnesius 4 proc. punktais – nuo 7 iki 11 proc. paaugo ir tokių apklaustųjų, kurie taupo daugiau nei po 20 proc. namų ūkio biudžeto.

„General Financing banko“ finansų specialisto teigimu, taupant yra labai svarbus balansas, todėl besirengiančiam tą daryti žmogui, lengvai suprantama ir labai naudinga gairė yra vadinamoji 50–30–20 taisyklė.

„Ši taisyklė siūlo paprastą finansų valdymo sistemą – rekomenduojama 50 proc. pajamų skirti būtiniausioms reikmėms, pavyzdžiui, būstui, maistui ir komunalinėms paslaugoms apmokėti, 30 proc. galima skirti norams, pavyzdžiui, laisvalaikio pramogoms ar vakarienei mieste, o likusius 20 proc. reikėtų atidėti taupymui“, – pabrėžia V. Bernatavičius.

Anot „General Financing banko“ vyriausiojo finansų pareigūno, Lietuvai ir Europai toliau grumiantis su infliacijos iššūkiais, bankas nuolat didino indėlių palūkanų normas, todėl palyginus šių ir praėjusių metų trijų ketvirčių finansinius rezultatus, bankas fiksavo net 43 proc. indėlių portfelio augimą.

„Tai rodo, kad žmonės ieškojo būdų, kaip saugiai bent iš dalies kompensuoti infliacijos praradimus. Todėl tie vis dar gajūs įpročiai visus pinigus laikyti einamojoje sąskaitoje sunkiai, bet keičiasi, o žmonės iš finansinio išprusimo gauna apčiuopiamą naudą“, – sako V. Bernatavičius.

Finansų eksperto teigimu, apie 10 proc. nuo viso banko indėlių portfelio sudarė gyventojų santaupos laikomos taupomosiose sąskaitose.

Galerijos


 • Kalėdinės dekoracijos papuošė Kauną

  Kalėdinės dekoracijos papuo…


 • Pasiruošimas Kalėdoms

  Pasiruošimas Kalėdoms…


 • Studentų eisena Vilniuje

  Studentų eisena Vilniuje…


 • Trakų pilyje rastas į sprogmenį panašus daiktas

  Trakų pilyje rastas į sprogm…


 • Prie Seimo – protestas dėl plynųjų miškų kirtimų

  Prie Seimo – protestas dėl …


 • Visuomenei atveriamos pakrantės prie Gulbinų kvartalo

  Visuomenei atveriamos pakrant…


 • D. Dargio dokumentinio serialo „Remyga. Nematytas čempiono gyvenimas“ premjera

  D. Dargio dokumentinio serialo…


 • Paramos fondo „Rugutė“ baigiamasis renginys

  Paramos fondo „Rugutė“ ba…


 • Rotušės aikštėje pradeda kilti Kalėdų eglė

  Rotušės aikštėje pradeda k…


 • Kalėdų Senelių sąskrydis Vilniuje

  Kalėdų Senelių sąskrydis V…

25


 • Antrojo jūros vėjo parko vystytojui siūloma pailginti leidimų terminus

  Antrojo jūros vėjo parko vystytojui siūloma pailginti leidimų terminus

  Vėjo parkų Baltijos jūroje konkursus Lietuvoje organizuojanti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) siūlo pailginti laiką, per kurį vystytojai turėtų gauti leidimus statybai ir elektros gamybai, kartu  numatant force majeure aplinkybes…

  1


 • R. Pocius: dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais

  R. Pocius: dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais

  Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) sprendžiant dėl kitų metų pirmojo pusmečio elektros ir gamtinių dujų tarifų, dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais, sako reguliuotojo vadovas Renatas Pocius. Pasak jo, kainos tiek t…

  5


 • Radioaktyvias atliekas iš Maišiagalos į IAE tikimasi išvežti iki šių metų pabaigos

  Radioaktyvias atliekas iš Maišiagalos į IAE tikimasi išvežti iki šių metų pabaigos

  Radioaktyvias atliekas iš likviduojamos Maišiagalos saugyklos Širvintų rajone į Ignalinos atominės elektrinės (IAE) saugyklas planuojama išvežti iki šių metų pabaigos, sako įmonės vadovas Linas Baužys.


 • Siuntų laukimas: tarp džiaugsmo ir nevilties

  Siuntų laukimas: tarp džiaugsmo ir nevilties

  Nesklandumų, nesusikalbėjimo siuntų laukiantys klientai patiria ir štilio metu. Kaip siuntų tarnyboms sekasi ruoštis šiųmečiam, tikėtina, kaip niekad intensyviam kalėdiniam laikotarpiui?

  3


 • A. Armonaitė su Pietų Korėjos farmacijos įmone aptarė investicijas gyvybės mokslų srityje

  A. Armonaitė su Pietų Korėjos farmacijos įmone aptarė investicijas gyvybės mokslų srityje

  Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė Vilniuje susitiko su vienos didžiausių Pietų Korėjos farmacijos įmonių „SK Biopharmaceuticals“ vadovu Lee Dong Hoonu (Li Dong Hunu) aptarti tolesnio

 • Ankstesnis straipsnis
  Kitas straipsnis
  admin
  RELATED ARTICLES

  Most Popular

  Recent Comments

  Draugai: - Marketingo agentūra - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - VeidoskaitaTeniso treniruotės -