Sekmadienis, 3 gruodžio, 2023
PradžiaVerslasR. Pocius: dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais

R. Pocius: dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) sprendžiant dėl kitų metų pirmojo pusmečio elektros ir gamtinių dujų tarifų, dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais, sako reguliuotojo vadovas Renatas Pocius. Pasak jo, kainos tiek turėtų mažėti, nepaisant to, kad nuo sausio valstybė nebemokės kompensacijų.   

„Pagal tai, ką mes šiandien turime, kokią informaciją, ką matome ateities sandorių biržose, rinkoje, tai dujų tarifai galėtų mažėti apie 5–6 centus už kubinį metrą buitiniams vartotojams“ – BNS penktadienį sakė R. Pocius.

„Mes kalbame apie realius tarifus (be valstybės kompensacijos – BNS), nuo kurių kaina šiek tiek galėtų mažėti“, – pridūrė jis. 

Dabar mažiausiai dujų suvartojanti gyventojų grupė su valstybės kompensacija moka 1,36 euro, dujomis namus besišildantieji – 0,87 euro, o daugiausia dujų suvartojanti grupė – 0,83 euro.

Kitų metų valstybės biudžete kompensacijų nei už dujas nėra numatyta.

Nepaisant rinkoje smarkiai sumažėjusių dujų kainų, Lietuvos gyventojai antrąjį šių metų pusmetį už jas vis dar moka didelę kainą, o Vyriausybė – milijonines kompensacijas. Taip atsitiko, nes 71 proc. jiems skirtų dujų antrajam šių metų pusmečiui „Ignitis“ įsigijo po 125,2 euro už MWh vidutinę kainą.

Dujų tiekėjos „Ignitis“ atstovai spalį teigė, jog bendrovė iš anksto jau yra užfiksavusi 30 proc. buitiniams vartotojams kitų metų pirmąjį ketvirtį planuojamo patiekti dujų kiekio.

Nepaisant rinkoje smarkiai sumažėjusių dujų kainų, Lietuvos gyventojai antrąjį šių metų pusmetį už jas vis dar moka didelę kainą, o Vyriausybė – milijonines kompensacijas.

Mažės ir visuomeniniai elektros tarifai

VERT ketvirtadienį patvirtinus 4 proc. mažesnę visuomeninės elektros kainos viršutinę ribą ją perkantiems iš žemos įtampos tinklų (daugiausia buitiniams vartotojams), R. Pocius sako, jog tai lėmė prognozuojama mažesnė elektros įsigijimo kaina 2024 mteais, iš šio tiekimo veiklos šiemet „Igničio“ gautos 13 mln. eurų didesnės nei prognozuota pajamos bei nuo sausio didėsianti infrastruktūros dedamoji. 

„Prognozuojama elektros energijos įsigijimo kaina yra mažesnė, taip pat ją lemia ankstesni neatitikimai tarp faktinės ir prognozuotos kainos. (…) O infrastruktūros dedamoji padidėjo. Tai viena pusė mažino (visuomeninę kainą – BNS), kita – šiek tiek didino“, – teigė R. Pocius.

„Ignitis“ dar nustatys galutinius visuomeninius elektros tarifus ir juos teiks reguliuotojui – taryba juos turėtų paskelbti iki lapkričio pabaigos.

Vidutinė visuomeninė elektros kaina, kurią moka kiek daugiau nei 450 tūkst. vartotojų, dabar yra 22,26 cento. Ją moka trečiojo rinkos liberalizavimo etapo vartotojais, kurie nepriklausomą tiekėją turi pasirinkti iki 2026 metų sausio.

Pastariesiems R. Pocius siūlo įsivertinti visuomeninio tiekimo bei nepriklausomų tiekėjų tarifų skirtumus.

„Jeigu vartotojai rastų pigiau negu nustatyta visuomeninė elektros energijos tiekimo kaina, trečiojo etapo vartotojams rekomenduojame rinktis nepriklausomą elektros tiekėją. Jei ne, be abejo, likti visuomeniniame tiekime“, – teigė VERT pirmininkas.

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, „Igničio“ 12 mėnesių vienos laiko zonos plano kaina antradienį buvo 24,3 cento, „Enefit“ –  23,9 cento, „Elektrum Lietuvos“ – 22,6 cento. Tuo metu 24 mėnesių kainos buvo atitinkamai 24,5, 23,7 ir 23,2 cento.

Tuo metu garantinio tiekimo vienos laikos zonos standartinis tarifas lapkritį yra 19,7 cento – palyginti su spaliu, jis smuko 17,6 proc.

„Mes tikrai nerekomenduojame likti garantiniame tiekime, nes tai nėra tvaru. Trumpuoju laikotarpiu gali būti taip, kad pagal tą kainodarą, kuri šiandien yra, (…) labai staigiai pakilus (didmeninei – BNS) elektros energijos kainai, garantinio tiekimo kaina gali būti kur kas didesnė“, – teigė R. Pocius.

Galerijos


 • Studentų eisena Vilniuje

  Studentų eisena Vilniuje…


 • Trakų pilyje rastas į sprogmenį panašus daiktas

  Trakų pilyje rastas į sprogm…


 • Prie Seimo – protestas dėl plynųjų miškų kirtimų

  Prie Seimo – protestas dėl …


 • Visuomenei atveriamos pakrantės prie Gulbinų kvartalo

  Visuomenei atveriamos pakrant…


 • D. Dargio dokumentinio serialo „Remyga. Nematytas čempiono gyvenimas“ premjera

  D. Dargio dokumentinio serialo…


 • Paramos fondo „Rugutė“ baigiamasis renginys

  Paramos fondo „Rugutė“ ba…


 • Rotušės aikštėje pradeda kilti Kalėdų eglė

  Rotušės aikštėje pradeda k…


 • Kalėdų Senelių sąskrydis Vilniuje

  Kalėdų Senelių sąskrydis V…


 • Futsalo A lyga: „K. Žalgiris“ – „VGTU-Vilkai“

  Futsalo A lyga: „K. Žalgiri…


 • Kauno „Aistės-LSMU“ – Liepojos „Liepāja/LSSS“

  Kauno „Aistės-LSMU“ – L…

24


 • Antrojo jūros vėjo parko vystytojui siūloma pailginti leidimų terminus

  Antrojo jūros vėjo parko vystytojui siūloma pailginti leidimų terminus

  Vėjo parkų Baltijos jūroje konkursus Lietuvoje organizuojanti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) siūlo pailginti laiką, per kurį vystytojai turėtų gauti leidimus statybai ir elektros gamybai, kartu  numatant force majeure aplinkybes…

  1


 • Radioaktyvias atliekas iš Maišiagalos į IAE tikimasi išvežti iki šių metų pabaigos

  Radioaktyvias atliekas iš Maišiagalos į IAE tikimasi išvežti iki šių metų pabaigos

  Radioaktyvias atliekas iš likviduojamos Maišiagalos saugyklos Širvintų rajone į Ignalinos atominės elektrinės (IAE) saugyklas planuojama išvežti iki šių metų pabaigos, sako įmonės vadovas Linas Baužys.


 • A. Armonaitė su Pietų Korėjos farmacijos įmone aptarė investicijas gyvybės mokslų srityje

  A. Armonaitė su Pietų Korėjos farmacijos įmone aptarė investicijas gyvybės mokslų srityje

  Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė Vilniuje susitiko su vienos didžiausių Pietų Korėjos farmacijos įmonių „SK Biopharmaceuticals“ vadovu Lee Dong Hoonu (Li Dong Hunu) aptarti tolesnio bendradarbiavimo gyvybės moksl…


 • Seimas svarstys, kaip iki 2030-ųjų sumažinti benzino ir dyzelino vartojimą transporte

  Seimas svarstys, kaip iki 2030-ųjų sumažinti benzino ir dyzelino vartojimą transporte

  Seimas spręs, ar valstybei siekti tikslo iki 2030 metų transporte sumažinti benzino, dyzelino ir kitų iš naftos gaunamų degalų vartojimą ne mažiau kaip 41 proc. (palyginti su 2021-asiais) ir kaip tai padaryti.

  8


 • Lietuvių išlaidos Kalėdoms – rekordinės: tokios sumos nesame matę

  6


 • Eurostatas: metinė infliacija Lietuvoje spalį – žemesnė nei vidutiniškai ES

  Eurostatas: metinė infliacija Lietuvoje spalį – žemesnė nei vidutiniškai ES

  Suderinta metinė infliacija Lietuvoje spalį buvo žemesnė nei vidutiniškai Europos Sąjungos (ES) šalyse, skelbia Eurostatas.

  2


 • Socialdemokratai kreipiasi į VERT dėl elektros kompensacijų tvarkos: žmonės krovė tiekėjams pelnus

  Socialdemokratai kreipiasi į VERT dėl elektros kompensacijų tvarkos: žmonės krovė tiekėjams pelnus

  Valstybės kontrolei pranešus, kad 2022 m. Vyriausybės nustatyta kompensacijų už elektros kainas skaičiavimo tvarka galimai leido tiekėjams pelnytis vartotojų sąskaita, socialdemokratai kreipiasi į Valstybinę energ

 • Ankstesnis straipsnis
  Kitas straipsnis
  admin
  RELATED ARTICLES

  Most Popular

  Recent Comments