Ketvirtadienis, 25 liepos, 2024
PradžiaAUTOSeimas svarstys, kaip iki 2030-ųjų sumažinti benzino ir dyzelino vartojimą transporte

Seimas svarstys, kaip iki 2030-ųjų sumažinti benzino ir dyzelino vartojimą transporte

Seimas spręs, ar valstybei siekti tikslo iki 2030 metų transporte sumažinti benzino, dyzelino ir kitų iš naftos gaunamų degalų vartojimą ne mažiau kaip 41 proc. (palyginti su 2021-asiais) ir kaip tai padaryti.

Seimas ketvirtadienį priėmė svarstyti tai numatančias Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas: už balsavo 93 Seimo nariai, du susilaikė.

Pataisas pristačiusio liberalo Romualdo Vaitkaus teigimu, 41 proc. tikslas numatomas atsižvelgiant į išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) apimtis.

„Jis gavosi todėl, kad nuo 2025 iki 2030 metų sumažinant 14 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų procentą būtent gaunasi, kad 41 proc. reikia siekti. Tokia siekiamybė yra, ir manau, kad tai įmanoma padaryti. (…) Iki šiol nebuvo įrašyta (įstatymuose – BNS) naftos degalų vartojimo mažinimo tikslas ir kriterijai“, – teigė pakeitimų rengėjas.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovo Lino Savicko teigimu, privatus sektorius yra pasiruošęs įgyvendinti šį pokytį, tereikia paskatinti viešąjį.  

Tauragė yra viena pavyzdžių – turi 16 elekrobusų, apie 20 įkrovimo stotelių. Tai jeigu mažas miestas, mažas regionas gali padaryti, tai gali padaryti ir kiti miestai.

„Tauragė yra viena pavyzdžių – turi 16 elekrobusų, apie 20 įkrovimo stotelių. Tai jeigu mažas miestas, mažas regionas gali padaryti, tai gali padaryti ir kiti miestai“, – teigė parlamentaras.

Pasak  R. Vaitkaus, elektrinių automobilių parkų plėtrą skatintų mažiau degalų vartojančių mašinų įsigijimo rėmimas, mokestinės lengvatos, didesnis biometano naudojimas, ypač sunkiajame transporte, geležinkelių elektrifikavimas, antros kartos biodegalų naudojimas sunkiajame transporte. 

R. Vaikus, remdamasis Valstybinės duomenų agentūros duomenimis, teigė, kad naftos produktų, benzino, dyzelino, suskystintų naftos dujų vartojimas Lietuvos transporte nuo 2005 iki 2021 metų išaugo daugiau kaip 45 proc.

„Pernelyg didelis naftos degalų vartojimas turi daug neigiamų pasekmių: auga Lietuvos energetinė nepriklausomybė nuo iškastinio kuro importo, vis aktualesnė tampa transporto sukeliamos taršos problema, be to, vartodami naftos degalus netiesiogiai remiame naftą eksportuojančias valstybes ir režimus, kurie pajamas iš naftos perdavimą naudoja karams finansuoti, demokratiniams judėjimams savo šalyse malšinti“, – Seime tvirtino R. Vaitkus. 

2021 metais Lietuvoje į atmosferą buvo išmesta 20,3 mln. tonų ŠESD – apie 0,5 proc. daugiau nei 2020 metais, didžiausią taršą kėlė transporto ir energetikos sektoriai (po 30 proc. teršalų), žemės ūkis, kiek mažiau – pramonė ir atliekų sektorius.

Kelių transporto išmetamas kiekis 2018-aisiais sudarė 96 proc. viso transporto išmetamo ŠESD. Likusią dalį sudarė geležinkeliai (3 proc.), vamzdynai, vidaus laivininkystė ir vietinė aviacija. 2018 metais didžiausią dalį išmetė lengvieji automobiliai (58,4 proc.) bei sunkvežimiai ir autobusai (36,6 proc.). 

Susisiekimo ministerija prognozuoja, kad nuo 2020 metų iki 2030 metų ŠESD kiekis padidės apie 17 proc. (nuo 6,62 mln. iki 7,76 mln. tonų), o iki 2040 metų augs dar beveik 3 proc. (iki 7,98 mln. tonų).

Galerijos


 • D. Dargio dokumentinio serialo „Remyga. Nematytas čempiono gyvenimas“ premjera

  D. Dargio dokumentinio serialo…


 • Paramos fondo „Rugutė“ baigiamasis renginys

  Paramos fondo „Rugutė“ ba…


 • Rotušės aikštėje pradeda kilti Kalėdų eglė

  Rotušės aikštėje pradeda k…


 • Kalėdų Senelių sąskrydis Vilniuje

  Kalėdų Senelių sąskrydis V…


 • Futsalo A lyga: „K. Žalgiris“ – „VGTU-Vilkai“

  Futsalo A lyga: „K. Žalgiri…


 • Kauno „Aistės-LSMU“ – Liepojos „Liepāja/LSSS“

  Kauno „Aistės-LSMU“ – L…


 • Diskusijų konferencija „Kaip gintume Kauną?“

  Diskusijų konferencija „Kai…


 • Tunelio kelių Lentvaris–Vievis sankirtoje atidarymas

  Tunelio kelių Lentvaris–Vie…


 • FIBA Čempionų lygos rungtynės: Vilniaus „Rytas“ – „Opava“

  FIBA Čempionų lygos rungtyn…


 • Trakuose atsisveikinama su tragiškai žuvusiu policijos pareigūnu

  Trakuose atsisveikinama su tra…


 • N. Mačiulis: Lietuvos valstybės skola išlieka viena mažiausių ES <span style=color:red;/>(interviu)</span>” height=”144px” src=”https://kauno.diena.lt/sites/default/files/styles/thumbnail/public/Vilniausdiena/Vartotoju%20zona/kamiles/photo_4318773.jpg?itok=Q8e8gZ17″ typeof=”foaf:Image” width=”220px”></p>
<div>
<p><a href=N. Mačiulis: Lietuvos valstybės skola išlieka viena mažiausių ES (interviu)

  „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis, reaguodamas į visuomenėje vykstančias diskusijas ir baimes, kad 2024 m. biudžete numatytas nepagrįstas pajamų padidėjimas, tikino, kad tame problemos nėra. Pasak jo, pastaruosius 3 metu…

5


 • Antrojo jūros vėjo parko vystytojui siūloma pailginti leidimų terminus

  Antrojo jūros vėjo parko vystytojui siūloma pailginti leidimų terminus

  Vėjo parkų Baltijos jūroje konkursus Lietuvoje organizuojanti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) siūlo pailginti laiką, per kurį vystytojai turėtų gauti leidimus statybai ir elektros gamybai, kartu  numatant force majeure aplinkybes…


 • R. Pocius: dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais

  R. Pocius: dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais

  Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) sprendžiant dėl kitų metų pirmojo pusmečio elektros ir gamtinių dujų tarifų, dujos gyventojams nuo sausio gali pigti 5–6 centais, sako reguliuotojo vadovas Renatas Pocius. Pasak jo, kainos tiek t…

  5


 • Radioaktyvias atliekas iš Maišiagalos į IAE tikimasi išvežti iki šių metų pabaigos

  Radioaktyvias atliekas iš Maišiagalos į IAE tikimasi išvežti iki šių metų pabaigos

  Radioaktyvias atliekas iš likviduojamos Maišiagalos saugyklos Širvintų rajone į Ignalinos atominės elektrinės (IAE) saugyklas planuojama išvežti iki šių metų pabaigos, sako įmonės vadovas Linas Baužys.


 • A. Armonaitė su Pietų Korėjos farmacijos įmone aptarė investicijas gyvybės mokslų srityje

  A. Armonaitė su Pietų Korėjos farmacijos įmone aptarė investicijas gyvybės mokslų srityje

  Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė Vilniuje susitiko su vienos didžiausių Pietų Korėjos farmacijos įmonių „SK Biopharmaceuticals“ vadovu Lee Dong Hoonu (Li Dong Hunu) aptarti tolesnio bendradarbiavimo gyvybės moksl…


 • Lietuvių išlaidos Kalėdoms – rekordinės: tokios sumos nesame matę


 • Eurostatas: metinė infliacija Lietuvoje spalį – žemesnė nei vidutiniškai ES

  Eurostatas: metinė infliacija Lietuvoje spalį – žemesnė nei vidutiniškai ES

  Suderinta metinė infliacija Lietuvoje spalį buvo žemesnė nei vidutiniškai Europos Sąjungos (ES) šalyse, skelbia Eurostatas.

  2


 • Socialdemokratai kreipiasi į VERT dėl elektros kompensacijų tvarkos: žmonės krovė tiekėjams pelnus

  Socialdemokratai kreipiasi į VERT dėl elektros kompensacijų tvarkos: žmonės krovė tiekėjams pelnus

  Valstybės kontrolei pranešus, kad 2022 m. Vyriausybės nustatyta kompensacijų už elektros kainas skaičiavimo tvarka galimai leido tiekėjams pelnytis vartotojų sąskaita, socialdemokratai kreipiasi į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VE…


 • M. Navickienė: socialinių kortelių turėtojams per metus – apie 100 eurų maisto ir higienos prekėms

  M. Navickienė: socialinių kortelių turėtojams per metus – apie 100 eurų maisto ir higienos prekėms

  Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigia, kad nors tiksli suma, kuri bus pervedama asmenims, turintiems socialines korteles, priklausys nuo besikreipusių kiekio, preliminariais skaičiavimais, bus skiriama 100 eurų.

  5


 • Mirė artimas žmogus: ką daryti ir kokios išmokos galima tikėtis

  Mirė artimas žmogus: ką daryti ir kokios išmokos galima tikėtis

  Jeigu velionis laidotuvėms pinigų atsidėjęs nebuvo, visa netikėta finansinė našta gali nukristi ant artimųjų pečių. Atsisveikinimo namų atstovė pataria, kaip viskuo pasirūpinti, kad būtų patiriama

 • Ankstesnis straipsnis
  Kitas straipsnis
  admin
  RELATED ARTICLES

  Most Popular

  Recent Comments

  Draugai: - Marketingo agentūra - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - VeidoskaitaTeniso treniruotės -