Trečiadienis, 29 lapkričio, 2023
PradžiaVerslasSkandalingo politiko pasiūlymas dėl tėvų išlaikymo sukėlė diskusijų audrą

Skandalingo politiko pasiūlymas dėl tėvų išlaikymo sukėlė diskusijų audrą

Siūloma nuo suaugusio vaiko metinių pajamų atskaičiuoti 5 proc. tėvų išlaikymui. Visuomenėje ūžia diskusijos, bet daugeliui atrodo, kad toks įstatymas – nepriimtinas, žingsnis atgal, ir kiekvienas turi pats pasirūpinti savimi ir užsitikrinti sau orią senatvę. Apie tai pasakota LNK reportaže.

Savaitgalį socialiniai tinklai sprogo nuo diskusijų apie Seime užregistruotų įstatymo pataisų. Jomis siūloma, kad 5 proc. nuo suaugusių vaikų atlyginimo būtų skirti tėvų išlaikymui kaip papildomas priedas prie pensijos.

„Manau, kad tai yra tiesiog vyresnius įžeidžiantis pasiūlymas“, – sakė Vilniaus universiteto (VU) profesorius Teodoras Medaiskis.

Išmoką tėvams siūloma skaičiuoti nuo visų pilnamečio gaunamų pajamų, išskyrus ligos, motinystės ar kitas socialines išmokas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Patys žinome, kiek kovota buvo mūsų socialinės apsaugos sistemoje su tuo, kad vaikai nebūtų, gal grubiai pasakysiu, gimdomi dėl pašalpų. Tai šiuo atveju mes lyg sukuriame situaciją, kad jeigu norėsi senatvėje gyventi sočiau, tai turi turėti didesnį vaikų būrį“, – komentavo mediatorė, VU lektorė Simona Vilkelytė.

„Šitas principas būtų žengimas atgal ir jeigu mes galvojame apie gerovės valstybę, manau, to neturėtume leisti“, – buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

„Patys vaikai, manau, 5 proc. uždarbio nenorėtų atiduoti, bet dar labiau patys tėvai nenorės būti našta vaikams“, – svarstė profesorius T. Medaiskis.

Perspėjama, kad tokia tvarka tik dar labiau didintų socialinę atskirtį, o panašaus reguliavimo apskritai niekur kitur Europoje nėra.

„Kiek mes dabar „Sodros“ biudžete turime pinigų, tai dalis žmonių staiga pradėtų gauti daugiau, nes jų vaikai dirba ir uždirba atlyginimus“, – teigė L. Kukuraitis.

Esą siūlomas 5 proc. priedas būtų tarsi atlygis už tai, kad išlaikė ir užaugino vaikus. Tokias socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas įregistravo parlamentaras Valdemaras Valkiūnas. Ingrida Šimonytė sako, kad tai – ne pirmas jo keistas siūlymas: „Ponas Valkiūnas priklauso tiems Seimo nariams, kurie pasako tiek keistų dalykų, kurių kartais net neišeina vertinti, kad net neturiu ką pasakyti. Man atrodo, kad dauguma atsakingų vaikų ir taip padeda savo tėvams visais būdais, kokiais tikrai gali.“

„Projekto autoriai turbūt užmiršo, kuriame amžiuje gyvena – ne XIX a. pradžioj, o XX a., reikia priminti, kad niekas pasaulyje šitaip nesielgia, išskyrus visiškas diktatūras, kaip Turkmėnijoje buvo padaryta – atšaukė pensijų sistemą ir liepė vaikams išlaikyti savo tėvus“, – teigė VU profesorius.

Gyventojų nuomonės tėvų išlaikymo klausimus vis dėlto skiriasi. Vieni sako, kad yra prieš tokį reguliavimą, mat tėvai dažnai finansiškai prisideda ir vaikams suaugus. Kiti piktinasi, kad apskritai valdžioje esantiems į galvą šauna tokias pataisas registruoti.

„Jeigu žmogus jaučia atsakomybę už tėvus, kažkokią tai pareigą, jis ir savaime padeda. Manau, kad valstybė neturėtų į tai kištis“, – sakė pakalbinta praeivė.

„Kiekvienas turi pats pasirūpinti savimi ir jeigu tu jau suaugęs nesugebėjai per savo visą gyvenimą pasirūpinti savimi, savo šeima, tai prie ko čia vaikai? Vaikai turi savo gyvenimą, o vyresniems tai jau yra pasekmė jų netinkamo gyvenimo būdo“, – kalbėjo kitas vyras.

Jeigu žmogus jaučia atsakomybę už tėvus, kažkokią tai pareigą, jis ir savaime padeda. Manau, kad valstybė neturėtų į tai kištis.

Vis dėlto Lietuvoje įstatymai numato pareigą suaugusiems vaikams išlaikyti nedarbingus tėvus.

„Mūsų taip visų mėgstamas Konstitucijos 38 straipsnis nustato, kad vaikai turi gerbti savo tėvus ir globoti juos senatvėje“, – Konstituciją persakė S. Vilkelytė.

O ties, kurie finansinės pagalbos iš vaikų nesulaukia gražiuoju, kreipiasi į teismą. Pasirodo, kad piniginę paramą iš vaikų prisiteisti bandoma toli gražu ne pavieniais atvejais, vien šiemet tokių bylų jau kelios dešimtys. Anot ekspertų, vaikus į teismą paduoti ryžtasi tie, kuriems išlaikyti artimo ryšio nepavyko.

„Taip apibūdinti, kad tai savo vaikais nesirūpinę tėvai, tikrai negalima. Galbūt pasakyčiau, kad tai nelaimingi tėvai“, – sakė mediatorė.

Tiesa, teismas visų pirma atsižvelgia į tai, kodėl tėvai apskritai gauna labai mažas pensijas, galbūt visą gyvenimą nedirbo, o dabar reikalauja išlaikymo, taip pat ar tinkamai vykdė savo tėviškas pareigas.

„Daugiau negu puse būna tų atvejų, kai tėvų prašymai yra nepatenkinami“, – teigė S. Vilkelytė.

Dalis su vaikais besibylinėjančiųjų iš tiesų turi sukaupto turto, iš kurio galėtų gyventi.

„Klaidinga manyti: aš sukaupsiu dabar kažkokį turtelį, kad būtų ką palikti po mirties, o tuo pačiu eisiu į teismus pasibylinėti dėl išlaikymo. Mielieji, gyvenkite kiekvienas iš savo kišenės ir džiaukitės kiekviena diena“, – palinkėjimu užbaigė S. Vilkelytė.

Apklausos rodo, kad keturi iš dešimties gyventojų be finansinės šeimos ar valstybės paramos neišgyventų.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments