Pirmadienis, 27 gegužės, 2024
PradžiaAUTOKitą pusmetį pusė milijono gyventojų už elektrą mokės mažiau

Kitą pusmetį pusė milijono gyventojų už elektrą mokės mažiau

Kitą šių metų pusmetį apie pusę milijono gyventojų už elektrą mokės mažiau. Energijos kainų reguliuotojas patvirtino visuomeninio tiekimo kainą, kuri nuo liepos turėtų mažėti. Tačiau pigesne elektra džiaugsis toli gražu ne visi, praneša LNK.

Yra elektros vartotojų, kurie sako, kad paskutinės minutės laukti nėra ko.

„Pas mane buvo 33, o jeigu nuo liepos bus 25, tai yra visgi skirtumas“, – pasakojo kalbinta praeivė.

Yra tokių, kurie apie tai negalvoja ir kai atsirado galimybė persirašyti pas kitą tiekėją, taip ir padarė.

„Dabar moku 20 centų, beveik 21 centą“, – sakė praeivė.

Yra ir tokių, kurie nežada sukti galvos.

„Ne, niekur nesikreipiau, nebuvo poreikio“, – minėjo kalbintas vyras.

O nesikreipia be reikalo, nes dabar elektros tiekėjai siūlo geresnius elektros tarifus gyventojams negu prieš metus.

„Tarp 21-25 cento yra fiksuotos kainos. Tie, kurie turi labai didelius tarifus, negali žinoti, kiek jam nepriklausomi tiekėjai sumažins kainą. Dabar jie tokią teisę yra įgiję“, – sakė kalbintas Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys.

Ne visi nepriklausomi tiekėjai tokia teise ketina naudotis. Nuo liepos nepersirašiusiems sutarties teks mokėti tiek, kiek parašyta popieriuje. Valstybė kainos nekompensuos.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Valstybė nemato, kodėl turėtų būti taikomi kompensaciniai dydžiai“, – teigė energetikos viceministrė Inga Žilienė.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, šiandien patvirtino ir nuo liepos galiosiančią visuomeninio elektros tiekimo kainą.

„Jos mažėja standartiniam planui 19 proc. Nuo 28 iki 22,7 centų“, – minėjo valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

Visuomeniniu tiekimu šiuo metu naudojasi tie, kuriems nebūtina pasirinkti nepriklausomo tiekėjo, kurie priklauso trečiajam liberalizavimo etapui, o jų – pusę milijono. Kurie suvartoja 100 kilovatvalandžių per mėnesį, sąskaitos mažės maždaug 5 eurais. Per metus susitaupo 60 eurų.

„Kol kas situacija rinkoje yra nusistovėjusi ir šiandien nematome, kad kainą reikėtų peržiūrėti iki metų pabaigos“, – teigė R. Pocius.

Kol kas situacija rinkoje yra nusistovėjusi ir šiandien nematome, kad kainą reikėtų peržiūrėti iki metų pabaigos.

Pernai vasarą elektros kaina biržoje buvo pasiekusi rekordinę 4 eurų ribą, o dabar situacija kardinaliai skiriasi.

„Nuo pat sausio iki dabar rinkos tarifai yra mažiausi. Tie, kas turėjo rinkos tarifus, išlošė“, – sakė V. Poderys.

Šį savaitgalį „Nord Pool“ biržoje didmeninė elektros kaina nukrito iki rekordinių žemumų. Vakar per pietus elektros kaina Lietuvoje buvo neigiama -10 eurų už MWh arba -1 centas už kilovatvalandę.

„Tokia situacija susidaro ir tada yra perteklius elektros energijos generacijoje“, – sakė R. Pocius.

Reiškia, kad gamintojams apsimoka primokėti, kad jų elektra būtų naudojama, negu valandai išjungti generatorius. Nors elektros kompensacijų neliks, dujų kompensacija turėtų siekti 63 centus.

„Gyventojams, kurie naudoja gamtines dujas maisto ruošai, nedidėtų – būtų apie 1,40 euro už m3. Tuo tarpu gyventojams, kurie naudoja šildymui gamtines dujas, kaina būtų apie 91 centą“, – sakė I. Žilienė.

Nors kainų reguliuotojas dar sako, kad dujų kaina gali reguliuotis.

„Prognozuojame, kad greičiausiai bus mažesnės gamtinių dujų kainos vartotojams nuo liepos 1 dienos. 4-5 centus už m3, priklausomai nuo vartotojų grupės. Pirmai vartotojo grupei mažėtų 4 centais už m3, o antrai ir trečiai – 5 centais už m3“, – sakė R. Pocius.

Kompensacijoms bus naudojami pinigai, kurie buvo sutaupyti už pirmą pusmetį. Reikės 55 milijonų.

„Konkrečiai visų skaičių dar nežinome, kiek reikės, nes pirmas pusmetis dar nėra pasibaigęs, tačiau už pirmą ketvirtį yra panaudota 154 milijono eurų elektros ir gamtinių dujų kompensacijai“, – teigė I. Žilienė.

Gamtinių dujų kaina krenta toliau, šiandien siekia mažiau nei 30 eurų už MWh, dujų saugyklos pildosi Europoje ir pigesnėmis dujomis. Tai reiškia, kad elektros rinkoje staigmenų neturėtų būti.

Galutinį sprendimą dėl kompensacijų už dujas ir elektrą Vyriausybė priims trečiadienį.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments

Draugai: - Marketingo agentūra - Video kasečių perrašymas - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - Veidoskaita