Sekmadienis, 26 gegužės, 2024
PradžiaĮVAIRŪSPažintis su festivalio „Nerk į teatrą“ kuratoriumi Gáboru Takácsu (Vengrija) ir edukacinių...

Pažintis su festivalio „Nerk į teatrą“ kuratoriumi Gáboru Takácsu (Vengrija) ir edukacinių spektaklių metodu


Naujienos

2024 balandžio 24 d.

Prie 2024 m. „Nerk į teatrą“ programos kūrėjų prisidėjo ir vengrų teatro menininkas Gáboras Takácsas, Káva Dramos / Teatro švietimo asociacijos (Káva Drama / Theatre in Education Association) vadovas, aktorius, dramos mokytojas. Pastaruosius 20 metų jis kuria demokratinio teatro žanrą, susidedantį iš interaktyvumo, partnerystės, temų įvairovės, dalyvavimo, kritikos ir klausimų kėlimo. Plačiau apie šį žanrą, į Kauną atvežamus spektaklius ir žiūrovų įsitraukimą jų metu pokalbyje su NKDT meno vadovu Edgaru Kliviu.

Festivalio programoje – du jūsų teatro spektakliai. Pristatykite juos.

Dėl kalbinių priežasčių Kaune parodijuojame du spektaklius, kurie nėra grynųjų ugdymo teatru pavyzdžiai, tačiau interaktyvumas čia – itin svarbus elementas. „Borka“ – spektaklis patiems mažiausiems vaikams. Jame be žodžių pasakojama apie mamos ir dukters dieną. Spektaklis, kuriame garsai, muzika, formos ir judesiai sukuria visą pasaulį, trunka 25 minutes, o po jų kviečiame žiūrovus į bendrą turinį su kūrėjais. Kitas mūsų spektaklis „Mama ir džinas“ taip pat susideda iš dviejų dalių. Kaip įprasta mūsų teatre, matysite 35 minučių spektaklį, o po jo vyks diskusija ir žaidimas. Tai pasakojimas apie mažą mergaitę, kurios mama kenčia nuo priklausomybės. Istoriją perteikia poetiškas herojės monologas ir senoviškas projektorius. Vėliau dalyviai kviečiami išbandyti įprastą interaktyvią teatro formą – kurti abstrakčius vaizdinius.

Supratu, kad daugiausia dėmesio skiriama skiriate teatrui vaikams ir jaunimui. Kokie, jūsų manymu, yra įprasto jaunimo teatro trūkumai? Kokia šiuolaikinio teatro atsakomybė jaunojo žiūrovo atžvilgiu?

Kalbant apie teatrą vaikams ir jaunimui, reikšmingi keli dalykai. Vienas svarbiausių –spektaklis turi pateikti tokį reiškinį ar problemą, su kuria jie gali susitapatinti, įsijausti. Taip pat medžiagos (kūrinio), nebrukančios jokios tiesioginės žinutės (teigiamos ar neigiamos), o labai reikia ir skatinančios mąstyti veikti taip, kad publikuotų savo santykį su problema. Ruošdami edukacinį spektaklį kūrėjai turi išmanyti tikslinės amžiaus grupės psichologiją. Ne mažiau svarbu, kad žaidimas skatintų tyrinėti asmeninį santykį su visuomene: suvokti save visuomenėje ir visuomenėje savyje. Mūsų tikslas – ne siūlyti sprendimus, o žadinti dalyvaujančius, kad šie, remdamiesi savo mintimis ir norais, rasti naują, gilesnį ir pasaulio pažinimą.

Káva Drama vadovaujate nuo 1996 m. Jūsų teatras kuria duoda dramos techniką ar žanrą, vadinamą demokratiniu, dalyvaujamuoju teatru ir teatru, užnčiu klausimus. Papasakokite, kaip ir kodėl gimė Káva Drama? Kokia jūsų asmeninė teatro filosofija?

Káva Drama yra nedidelis nepriklausomas teatras, veikiantis Vengrijoje ir siekiantis tiek socialinių, tiek meninių tikslų per dalyvaujančios bendruomenės teatro formas. Mums rūpi aktyvinti demokratijos procesus savo šalyje (kas yra nemenkas iššūkis pastaraisiais metais), dalyvaujant dalyvaujamojo teatro formos.

Mūsų demokratiją skleidžiantis teatras skirtas visiems, ypač atkreipiamas dėmesys į socialinius ir kultūriniu požiūriu vaikų marginalizuotas visuomenės grupes, taip pat ir jaunimo (7–18 m.) poreikius. Teatre dirbame su įvairiais dalyvaujančiaisiais teatro žanrais, bet svarbiausia yra ugdymo teatru (UT) ir ugdymo drama (UD). Ugdymo teatru žanras (anlg. Teatras švietime, TiE) gimė Anglijoje septinto dešimtmečio viduryje, o Vengrijoje prigijo 1990-ųjų pradžioje. Edukaciniai spektakliai gimsta į vienį susiliejus teatrui ir pedagogikai. Tai unikalus švietimo būdas, nes dalyviams suteikiama proga pamatyti profesionaliai pastatytą spektaklį, kurio metu nagrinėjama universali socialinė, moralinė problema, susijusi su tam tikru amžiaus tarpsniu. Káva Drama teatro įkūrėjai buvo pirmieji ugdymo teatrų grupės Vengrijoje nariai, o aš pats su savo komanda tęsia jų darbą nuo 1997-ųjų. Aišku, išbandome ir kitas dalyvaujamojo teatro formas, pavyzdžiui, Debatų teatrą, Forumo teatrą. Kuriame bendruomenės teatro spektaklius, pasitelkiame ir ugdymo dramos priemones, tačiau didžioji dalis mūsų spektaklių yra paremti ugdymo teatru.

Kava Drama nuotraukosSource link

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Most Popular

Recent Comments

Draugai: - Marketingo agentūra - Video kasečių perrašymas - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - Veidoskaita