Trečiadienis, 21 vasario, 2024
PradžiaVerslasSeimas turėtų apsispręsti dėl žvėrelių verslo uždraudimo

Seimas turėtų apsispręsti dėl žvėrelių verslo uždraudimo

Seimas ketvirtadienį planuoja apsispręsti, ar nuo 2027-ųjų uždrausti kailinių žvėrelių fermas. Balsavimas dėl Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisų numatytas Seimo seniūnų sueigos patikslintoje plenarinio posėdžio darbotvarkėje.

Tuo metu Kaimo reikalų komitetas kitą savaitę planuoja aptarti siūlomas kompensacijas verslui, jei Seimas uždraus žvėrelių auginimą.

Komitete dirbantis demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika sako, kad Vyriausybė turėtų nurodyti konkrečias kompensacijų sumas. 

„Teoriškai kompensacijos žadamos, bet ar jos yra praktiškos (realios – BNS)? Ar prie šiandieninių iššūkių jos biudžetui pakeliamos?“ – komiteto posėdyje trečiadienį svarstė K. Mažeika.

„Jeigu bus priimtas (draudimas – BNS), greičiausiai ta (kompensacijų – BNS) našta kris ateinančiai Vyriausybei. Ar tai yra sąžininga? Jeigu ši dauguma nusprendė žengti tokį drastišką žingsnį, tai tegu būna ne tik politinis sprendimas ir valia, bet ir konkretus finansavimo šaltinis ir pinigai“, – pridūrė parlamentaras.

Jis taip pat siūlo esant „neapibrėžtai ekonomikai“ neskubėti uždaryti fermų, o daugiau dėmesio skirti gyvūnų gerovės kontrolei. 

K. Mažeika siūlo atidėti pataisų įsigaliojimą, kol bus priimtas bendras sprendimas Europos Sąjungos mastu dėl tokių fermų likimo.   

Tuo metu komiteto pirmininkas liberalas Viktoras Pranckietis sako, kad Europoje kailinių žvėrelių auginimas vėl populiarėja. „Tos šalys, kurios buvo atsisakiusios, gražina gamybą (kailiukų  – BNS)“, – komitete teigė V. Pranckietis.

Jis pabrėžė, kad Lenkija priėmė sprendimą naikinti kailinių žvėrelių verslą, bet jo vykdymas atidėtas neribotam laikui. 

Tuo metu Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas ekonomistas Marius Dubnikovas sako, jog Seimas ketina uždrausti anksčiau valstybės skatintą verslą.

„Kailinių žvėrelių verslas yra ūkio šaka, kuri 2014-2022 metais buvo tarp prioritetinių skatinamų verslų (…), kad šis verslas plėstųsi. Buvo dalinai finansuojamas naujų ūkių įsisteigimas taip pat“, – komentare BNS teigė M. Dubnikovas. 

Pasak jo, rėmimas nebuvo didelis – iki 2 mln. eurų per aštuonerius metus. 

Balsavimas dėl fermų uždarymo Seime ketvirtadienį numatytas Europos Komisijai notifikavus  pataisas, kurioms Seimas po svarstymo jau yra pritaręs birželį.

Jei draudimas bus galutinai įteisintas, jis įsigalios nuo 2027-ųjų, o 2024-2026 metais pareinamasis laikotarpis, kai verslininkai galės uždaryti fermas ir gauti kompensacijas: pirmais metais išmoka būtų 3 eurai už gyvūną, antrais – 2 eurai, o paskutiniais metais – 1 euras.

Valstybė taip pat žada kompensuoti išeitines išmokas darbuotojams bei padengtų statinių nugriovimą, įrangos sunaikinimą bei atliekų sutvarkymą. Šiuo metu uždarytos fermos į tokias kompensacijas negalės pretenduoti, o jas gautų tik tos įmonės, kurios veiks įstatymo priėmimo metu.

Lengvatines paskolas turinčioms įmonėms kompensacijos už pasitraukimą būtų išmokamos tik grąžinus paskolas. 

Lietuvoje veikia beveik 40 fermų.

Uždraudusi žvėrelių fermas Lietuva būtų 20-ta šalimi Europoje, draudžianti šį verslą. Šio sprendimo, be Lietuvos, vis dar nepriėmė Rumunija, Bulgarija, Lenkija, Graikija ir Suomija.

Pataisos dėl kailinių žvėrelio verslo draudimo Seime buvo svarstomos nuo 2021 metų pabaigos.

Galerijos


 • M. Kavtaradzės filmo „Tu man nieko neprimeni“ premjera

  M. Kavtaradzės filmo „Tu m…


 • „Mamų unijos“ reabilitacijos centro atidarymas

  „Mamų unijos“ reabilitac…


 • 573-oji karo Ukrainoje diena

  573-oji karo Ukrainoje diena…


 • Siūlymas pradėti apkaltos procesą R. Žemaitaičiui

  Siūlymas pradėti apkaltos pr…


 • V. Šiliauskas Kauno apygardos teisme

  V. Šiliauskas Kauno apygardos…


 • LKL: Vilniaus „Rytas“ – Pasvalio „Pieno žvaigždės“ 106:90

  LKL: Vilniaus „Rytas“ – …


 • 572-oji karo Ukrainoje diena

  572-oji karo Ukrainoje diena…


 • Prie Vilniaus rajono savivaldybės - piketas dėl mažinamų kompensacijų už privačius darželius.

  Prie Vilniaus rajono savivald…


 • Kauno tarpukario modernizmo architektūra

  Kauno tarpukario modernizmo ar…


 • Priešgaisrinėms gelbėjimo tarnyboms perduoti 47 automobiliai

  Priešgaisrinėms gelbėjimo t…

Daugiau straipsnių

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments